Helsingi Ülikooli Sümfooniaorkester annab Eestis kaks kontserti | 28 apr 16, janne.jakobson

5. ja 6. mail annab Helsingi Ülikooli Sümfooniaorkester kontserdid Tallinnas ja Viljandis.

N 05.05.2016 kell 19:00 Tallinn, Estonia kontserdisaal

R 06.05.2016 kell 19:00 Viljandi Pauluse kirik

Helsingi ülikooli sümfooniaorkester (Ylioppilaskunnan Soittajat)

Kiril Kozlovski (klaver, Valgevene)

Dirigent Mikk Murdvee

Kavas:

Ilari Hylkilä (s.1978): Metalfare (2011) - esimest korda Eesti

Christoph Willibald Gluck (1714-1787): Avamäng ooperile Iphigénie en Aulide (1774) Wq.40, arr. Richard Wagner (1847)

Sergei Rahmaninov (1873-1943): Klaverikontsert nr. 3 op. 30 (1909)

Jean Sibelius (1865-1957): Sümfoonia nr. 3 op. 52 (1907)

 

Kiril Kozlovsky (1981) sündis Mogilevis Valgevenes. Ta on õppinud Viini Muusika ja Etenduskunstide Ülikoolis (University for Music and Performing Arts), Sibeliuse Akadeemias Helsingis, Valgevene Muusikaakadeemias Minskis. Tema õpetajad on olnud Avedis Kouyoumdjian, Matti Raekallio, Hamsa al-Wadi Juris ja I. Semenyako. Kirill Kozlovski on osalenud paljude tuntud pianistide meistrikursustel nagu Dmitri Bashkirov, Ralf Gothoni, Andras Schiff, Ivari Ilja, Emanuel Ax ja Peter Nagy. Samuti on ta õppinud saksa lied’i saatmiskunsti Hartmut Hölli, Mitsuko Shirai, Ilmo Ranta, Dietrich Fischer-Dieskau, Wolfgang Holzmairi, Helmut Deutschi ja Rudolf Janseni käe all.

Ta on esinenud orkestritega nagu Valgevene Riiklik Sümfooniaorkester, Minski Kammerorkester, Helsingi Filharmoonia Orkester (Helsingi Linnaorkester), Tampere Filharmooniline Orkester, Ostrobotnia Kammerorkester, Oulu Sümfooniaorkester jpt.

Soolo ja kammermuusikuna on Kozlovski üles astunud Skandinaaviamaades, Šveitsis, Prantsusmaal, Hispaanias, Austrias, Belgias, Hollandis, Saksamaal jm. Esimese pianistina Soomes kandis ta 2006 a ühel kontserdil ette kõik Šostakovitši prelüüdid ja fuugad.

Kiril Kozlovsky on võitnud mitmeid autasusid:

2005 Soome festivalil “Young Artist of the Year”

2004 esimene preemia Jyväskylä klaverikonkursil

2003 esimene preemia VII Ciutat de Mallorca rahvusvahelisel klaverikonkursil Hispaanias

1998 esimene preemia II Chopini Keskuses toimunud rahvusvahelisel klaverikonkursil Pariisis.

http://www.kozlovsky.fi/index.php/fi/

 

Kirill Kozlovsky was born in 1981. His piano teachers were Irina Semenyako in Minsk, prof. Matti Raekallio, Eero Heinonen, Ilmo Ranta and Hamsa al-Wadi Juris at the Sibelius-Academy in Finland and prof. Avedis Kouyoumdjian at the University for Muic and Performing Arts in Vienna. He has won several prizes at national and international competitions, in the year 2005 Finland Festivals -organization chose him as their ”Young Artist of the Year”. Kozlovsky has appeared as soloist with orchestras in Belarus and Finland including Helsinki Philharmonic Orchestra, Ostrobotnia Chamber Orchestra, Jyväskylä Sinfonia and Tampere Philharmonic Orchestra with conductors Andris Nelsons, Janos Fürst, Patrick Gallois and Dima Slobodeniouk among others. He has performed at international festivals in Finland, Norway, Estonia, Russia, Switzerland, France, Germany and Spain. A devoted collaborative musician, Kozlovsky performs regularly with distinguished singers and instrumentalists including Jorma Hynninen, Monica Groop, Ekaterina Gubanova, Silver Ainomäe and Marko Ylönen.

 

 

Mikk Murdvee (1980) on õppinud viiulimängu Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Sibeliuse Akadeemias, õpetajatena Niina Murdvee, Harald Aasa ning Mari Tampere, samuti on ta täiendanud end mitmetel mainekate professorite rahvusvahelistel meistrikursustel.

2002-2007 õppis ta Sibeliuse Akadeemia dirigeerimisklassis, õppejõududena Leif Segerstam, Atso Almila, Jorma Panula jpt. Ta on täiendanud end ka mitmetel meistrikursustel (Neeme ja Paavo Järvi, Eri Klas jne).

Sügisest 2007 on ta Helsingi Ülikooli Sümfooniaorkestri Ylioppilaskunnan Soittajat peadirigent ja 2011. aasta sügisest Sibeliuse Akadeemia tunnitasuline õppejõud.

Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri peadirigent oli ta aastatel 2011-2015.

Ta on juhatanud Eestis ERSOt, Tallinna Kammerorkestrit, EMTA Sümfooniaorkestrit, Pärnu ja Haapsalu Linnaorkestreid. Soomes on ta juhatanud Helsingi, Tampere, Turu, Oulu, Kuopio, Jyväskylä, Joensuu, Lappeenranta, Seinäjoki, Kemi, Vaasa ja Hämeenlinna linnaorkestreid, Keski-Pohjanmaa kammerorkestrit, Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkestrit, Pori ja Heinola Sinfoniettasid. Londonis Royal College of Music sümfooniaorkestrit ning SouthBank Sinfoniat ning palju teisi orkestreid. Samuti on ta viinud Ylioppilaskunnan Soittajat turneedele Saksamaale, Poola, Taani, Rootsi ning Eestisse, samuti nii Pärnu Linnaorkestri kui ka TMKK Sümfooniaorkestri esinema Helsingisse.

Aastal 2011 oli ta kolmel korral Esa-Pekka Saloneni assistent Philharmonia Orchestra projektides ning turneedel.

Rahvusooper „Estonia“ debüüdi tegi ta jaanuaris 2007, samuti on ta juhatanud Pori ning Kerava ooperites ning töötanud assistendina Tampere Ooperis. Aastatel 2010-2012 juhatas ta I. Kuusisto ooperi „Taipaleenjoki“ maailmaesiettekande ning kõik väljamüüdud etendused festivalil Ilmajoen Musiikkijuhlat.

Praegusel ajal jätkab ta mitmekülgset koostööd Eesti ja Soome orkestritega.

Ta on salvestanud mitmeid CD-plaate koostöös ERSO, TKO, Helsingi Ülikooli Sümfooniaorkestriga ning Sten Lassmanniga nii inglise firmale Toccata Classics kui ka Eesti Rahvusringhäälingule.

Dirigeerimise kõrvalt jätkab ta rahvusvahelist karjääri viiuldajana, nii solistina, kammermuusikuna, õppejõuna kui ka kontsertmeistrina.

 

Ylioppilaskunnan Soittajat (YS) ehk Helsingi Ülikooli Sümfooniaorkester on Helsingi Ülikooli üliõpilaskonna (HYY) liikmena (korporatsioonina) tegutsev peaaegu sajaliikmeline sümfooniaorkester.

Orkestri juured ulatuvad aastasse 1747, mil Turu Akadeemia juurde loodi Akadeemiline Kapell, Soome esimene alaline orkester. Peale Turu linna suurpõlengut 1827 kolis nii ülikool kui ka ülikooli orkester Helsingisse. 1926. aasta kevadel reorganiseeriti tegevus ümber korporatsiooniks ning orkester sai oma praeguse nime.

YS esineb vähemalt kahe suure sümfooniakontserdiga aastas. Lisaks sellele esineb orkester regulaarselt akadeemilistel ning muudel üritustel ning korraldab traditsioonilist 1.mai balli. Kontsertreise kodumaal korraldatakse igal aastal, välismaareise enamasti mõneaastase vahega. Huvitava faktina võiks tuua esile, et orkestri esimene välisreis oli Eestisse (Tallinn ja Tartu) ja Lätimaale (Riia) kevadel 1931. Viimased väliskontsertreisid on viinud YSi Rootsi ja Taani 2008.

aastal ning Saksamaale ja Poola 2011.aastal. YSi repertuaaris on tähtsal kohal soome muusika ning orkester on teinud hulgaliselt esiettekandeid, hiljutistest võib mainida Harri Vuori „Die Elfenmusik“ kevadel 2009 ning 2011 kevadel toimunud fanfaarikonkurssi, mille võitnud Ilari Hylkilä Metalfare -teost kuuleme tänasel kontserdil.

Kevadel 2006 YS üllitas Pastorale-plaadi, mis sisaldab soome orkestrimuusika esmalindistusi, 2013 ilmus plaat Ernst Mielck’i kantaatide ja orkestrimuusika esmalindistustega.

YS esineb ka väiksemate koosseisudena – kammerorkestrina, salongiorkestrina ning keelpillikvartettidena ja muude kammerkoosseisudena. Orkestri liikmed on enamjaolt amatöörid, muusikaõpingutega praktiliselt professionaalsele tasemele jõudnud üliõpilased, kes on valinud mitte-muusiku akadeemilise karjääri.

Orkestri liikmete enamus on Helsingi ülikooli üliõpilased, vilistlased ning õppejõud, neile lisaks mängib orkestris ka teiste Helsingi kõrgkoolide (Tehnikaülikool, Kaubanduskõrgkool ja Sibeliuse Akadeemia) üliõpilasi ning vilistlasi.

Mitmed kuulsad dirigendid on alustanud oma karjääri YSi dirigendina, nende hulgas Jussi Jalas, Leif Segerstam, Esa-Pekka Salonen ja John Storgårds. Viimaste aastakümnete jooksul orkestri kunstilist taset on tõstnud Tuomas Rousi, Jyri Nissilä ja David Searle. Sügisest 2007 on YSi dirigent Mikk Murdvee.

Lisateavet orkestrist: www.ys.fi


Email again:

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Nimi
E-mail
Kommenteeri